YDS Başvuru Tarihleri 2021 – YDS Sınav Başvurusu Ne Zaman

YDS Başvuru Tarihleri 2021 – YDS Sınav Başvurusu Ne Zaman

Nisan 8, 2021 0 Yazar: YDS

YDS Başvuru Tarihleri 2021 – YDS Sınav Başvurusu Ne Zaman ? Her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen ve yabancı dil sınavı olarak bilinen YDS yılın belirli zamanlarında yapılan bir sınavdır. Yıl içerisinde iki kez yapılan bu sınav ile kişilerin dil becerileri ölçülürken çeşitli başvurular yapılacağı zaman bu sınav sonucuna gereksinim duyulmaktadır. YDS Başvuru Tarihleri ÖSYM tarafından açıklanırken 2021 yılı için bu süre 21 Şubat ve 3 Mart arasındadır.

YDS sınavı 80 soruluk bir sınav olurken adaylara verilen süre 150 dakika olmaktadır. Bu sınav sonuçları çalışanların yabancı dil tazminatı alabilmesi için gereklidir. Aynı zamanda akademik kariyer yapacak olan kişilerin de bu sınavdan alacakları puanlara gereksinimi vardır.

YDS sınavında birçok konudan soru çıkmaktadır ve bu konuların soru dağılımları da farklıdır. Okuduğunu anlama ve paragraf tarzında çıkan sorular en fazla adede sahip olan soru tipi olurken bu konuyla ilgili 20 soru çıktığı görülür. Sınav ayrıca birçok dilde gerçekleştirilir. İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Farsça ve Rusça’nın dışında bazı dillerde de bu sınav yapılmaktadır.

İngilizce YDS Kursu Ankara içerisinde Çağrı Dil tarafından verilmektedir.

YDS Ne Zaman ?

YDS sınavı her yıl iki kez düzenlenmekte olan bir sınavdır ve bu sınavdan adayların elde ettiği sonuçlar 5 yıl süre ile geçerlidir. ÖSYM’nin yaptığı yeni düzenleme ile kurumlara inisiyatif verilmiş ve her kurum kendileri için uygun olan sınav geçerlilik sürelerini belirleme hakkına sahip olmuştur. Bundan dolayı adayların kurumlara başvuru yapacakları zaman bu konuyu dikkate alması gerekmektedir. YDS sınavı 80 sorudan oluşan bir sınav olurken adaylara tanınan süre ise 150 dakika olmaktadır. 2021 yılında yapılması planlanan sınavın Nisan ayında gerçekleştirileceği açıklanırken YDS Başvuru Tarihleri 21. 02.2021’de başlamaktadır. Başvurunun son günü 08.03.2021 olurken başvuruda gecikme yaşayanlar için geç başvuru hakkı da tanınmış durumdadır. Sınava girmek isteyen adayların 130 TL başvuru ücretini yatırması gerekirken geç başvuru yapılması durumunda bu rakamda değişiklik olmaktadır. Bu durumda adaylardan talep edilen ücret 195 TL’dir.

YDS Süresi Ne Kadar ?

YDS sınavı 80 sorudan oluşan bir sınav olurken bu sınav için başvuru süresi Şubat ayı ile Mart ayı arasında olmaktadır. YDS Başvuru Tarihleri merak edilenler arasındadır ve adayların başvurularını 8 Mart’a kadar tamamlamış olmaları gerekmektedir. Sınavlarda çeşitli konulardan soru çıkmakta ve adayların yabancı dilde hangi seviyede oldukları bu sınav sonucuna göre tespit edilmektedir. Türkçe-İngilizce çeviri konusundan 3 soru çıkarken İngilizce-Türkçe konusundan da 3 soru ile karşılaşılmaktadır. Bunun yanı sıra paragrafta okuduğunu anlama tarzı sorular 20 adetle en fazla karşılaşılan soru tipi olmaktadır. Yabancı dil sınavında çıkan soru türleri kelime bilgisi ya da dil bilgisi gibi konularda olurken bunun yanı sıra farklı nitelikte de sorular ile karşılaşılmaktadır. Paragraf tamamlama, anlam bütünlüğünü bozan cümleyi seçme türünde de sorular bu sınav içerisinde yer alan konu başlıklarından bazılarıdır.

YDS Ne Zaman 2021

02.2021’de başlamaktadır. Başvurunun son günü 08.03.2021 olarak belirlenmiştir.

YDS Süresi Ne Kadar ?

Sınav için başvuru süresi Şubat ayı ile Mart ayı arasında olmaktadır.